Karadeniz Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi

Doğu Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi Eğitim Programı - Black Sea Basin Geographical Indications Project

Karadeniz Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi

Gümüşhane'de "Uluslararası Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" 17 Şubat 2022 tarihinde, 106 farklı kurum ve kuruluşun iştiraki ile 3 ülkeden toplamda 181 katılımcı gerçekleştirildi.


Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) liderliğinde bir otelde düzenlenen zirveye, Gürcistan, Romanya ve Türkiye'den proje ortakları katıldı.


Gümüşhane Vali Yardımcısı Mustafa Pala, programın açılışında yaptığı konuşmada, coğrafi işaretli ürünlerin, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de hızlı gelişme gösteren, yapısal olarak da doğal dengenin ve tarımsal üretimin devamlılığını, ürünlerde kalite standartlarının temini, tüketici güveni ve verimliliğini sağlayan çok önemli bir alan olduğunu söyledi.


DOKA Turizm ve Girişimcilik Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan ise Karadeniz Havzası Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi'nin ilk zirvesinin Gümüşhane'de yapıldığını ifade ederek; "Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İş Birliği Programı'ndan finanse edilen, Avrupa Birliği ve ülkemizin de eş finansmanı ile uygulamaya geçirilen bir projedir. Yaklaşık 700 bin avroluk bir bütçeyi biz 2 yıldır kullanmaktayız. Projeyi biz DOKA olarak 6 ilimizin tamamında hayata geçirdik. Coğrafi İşaretli Ürünler projesi detaylı bilgiler veren Bozdoğan proje faaliyet detaylarını ortaya koydu ve konuşmasını 'DOKA olarak, bu alandaki ulusal ve uluslararası çalışmalarımızı ana hedefimiz olarak sürdürmeye kararlıyız. 700 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip coğrafi işaretler alanındaki çalışmalarımızı ileriye taşımak ve yerel üreticilerimizin ürünlerine katma değer sağlayarak yeni ihracat pazarları yaratmaktır.


Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay da coğrafi işaretli ürünlerin katma değerlerinin yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Gelişen ve değişen dünyayı hep birlikte takip ediyoruz. Bu değişimden payımızı almamız lazım. Gümüşhane olarak elimizden geleni yapıyoruz" dedi.


DOKA Turizm ve Girişimcilik Birimi Başkanı Bozdoğan'ın katılımcıları proje hakkında bilgilendirdiği zirvenin ikinci bölümünde panel gerçekleştirildi.


Panel programı aşağıdaki gibi gerçekleştirildi.09:30-10:00

Açılış Konuşmaları

10:00 – 10:10

Çay Kahve Molası

10:10 – 12:00

YEREL KALKINMA VE COĞRAFİ İŞARET

  • Burak YARDIMCI ( Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü)
  • Doc Dr. Derya NİZAM ( İzmir Ekonomi Üniversitesi)  
  • Tacettin DURNA ( Divle  Obruk Peyniri)
  • Prof. Dr. Mithat  ŞAHİN ( Kafkas University)
  • Ahmet DOGAN ( DOKA Moderator)

 

12:00 – 13:30

Öğle Yemeği

13:30 – 15:00

Karadeniz Havzasında Coğrafi İşaretli Ürünler

  • Zviad ELIZANI (IBDIPC Temsilcisi )
  • Laurentiu DRASOVEA (Tehnopol Galati Temsilcisi)
  • Ali YAZICI (Trabzon Kuyumcular Odası Başkanı)
  • Ahmet KAYA ( Akkuş Ziraat Odası Başkanı)
  • Prof Dr. Oktay YILDIZ ( Karadeniz Teknik Üniversitesi (Moderator ) 

Soru Cevap